lipiec8

Sos pietruszkowo-czosnkowy lihgt

dodano: 8 lipca 2011 przez iwa643


Dla swoich potrzeb wymyśliłam bardzo zdrowy i lekki sos do warzyw i sałatek .

Zawiera on dużo dobrodziejstwa .

Składniki podstawowy pietruszka

Łączna ilość składników mineralnych w korzeniu i naci jest w przybliżeniu taka sama, ale nać ma trochę więcej potasu (nać -1000 mg, korzeń – 880), wapnia nać – 245 mg,, fosforu nać – 33 mg,  i zdecydowanie więcej żelaza (nać – 8,1 mg, korzeń – 3,1). Ponadto cała pietruszka zawiera magnez, mangan, miedź i inne mikroelementy. W witamin najbardziej zasobna jest w witaminę C do 323 mg, karoten  nać – 7,2 mg. Pietruszka  ma  sporo witaminy B1, B2, B6, kwas foliowy. Dzięki dużej zawartości potasu pietruszka ma działanie moczopędne, a ze względu na bardzo dużą zasobność w żelazo, zaleca się ja jako środek leczący anemię.

 

Pietruszka stosowana jest przy wielu chorobach, a zwłaszcza nerek i pęcherza moczowego, kamicy nerkowej, zapaleniu prostaty, przy kłopotach z oddawaniem moczu i w przypadkach pojawienia sie opuchlizny, reumatyzmie, . Zaleca sie ją także chorym z zaburzeniami trawiennymi (brak łaknienia, wzdęcia, ból brzucha, atonia jelit) oraz pomocniczo w chorobach wątroby i cukrzycy.

 

Drugi skałdnik czosnek

Czosnek zawiera ok 9,5 mg witaminy C, oraz niewielkie ilości witaminy A, oraz witaminy B1, B2, B3, PP, a także fitosterol, flawonoidy. Zawiera liczne substancje lotne, zwane olejkami czosnkowymi w którym znajdują się allicyna i allistatyna, o silnym działaniu bakteryjnym. Allicyna działa bardzo silnie na bakterie między innymi gruźlicy, a allistatyna na gronkowce i bakterie okrężnicy. Olejki czosnkowe wpływają korzystnie na przemianę materii. Ponadto czosnkowi przypisuje się działanie antysklerotyczne i działanie regulujące ciśnienie krwi.

 

Teraz czas na mój przepis

 

Sos pietruszkowo-czosnkowy light

Składniki:

  • 1 pęczek pietruszka natka,
  • 2 szt jogurt naturalny,
  • 2 ząbki czosnek,
  • 1 łyżeczka przyprawa Tzatzik Prymat

Pietruszkę miksujemy w rozdrabniaczu ,dodajemy jogurt ,wyciśnięty czosnek i przyprawę .Miksujemy -chłodzimy -podajemy w sałatkach.


photo
Sos pietruszkowo-czosnkowy: Sos pietruszkowo-czosnkowy Zdjęcie pochodzi z notki Sos pietruszkowo-czosnkowy lihgt


Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy